З чим можна сплутати зимовий опеньок (фламуліну)? Отруйні двійники їстівних зимових грибів

Поделиться!

Пам'ятаєте старий анекдот? "Пішов Штірліц за грибами... ⁠⁠Ходив-ходив, нічого не знайшов. "Не сезон", - подумав Штірліц і сів у кучугур". Так от нічого смішного тут нема! Виявляється, що навіть взимку ліс може порадувати нас грибами! (А от Штірліца - ні!)

Гриби взимку - які можна знайти

Один із гарних зимових їстівних грибів - фламуліна бархатистоніжкова (Flammulina velutipes). Цей гриб ще називають: зимовий опеньок, зимовий гриб, є і місцеві назви — вербівка, лубинка зимова, фламуліна зимова, фламка.

В Японії цей гриб називають енокі-таке, і його активно вирощують у промислових масштабах як в Японії, так і в Китаї.

Фламмуліна – це деревний гриб, який зазвичай росте на стовбурах, пнях і в дуплах листяних дерев, особливо віддаючи перевагу вербам, розташованим біля води. Цей гриб утворює великі групи, що ростуть зрощеними пучками. Знайти зимовий опеньок можна з пізньої осені і до весни. Ці гриби починають рости під час відлиг, а в період морозів їх ріст сповільнюється, але при цьому плодові тіла фламуліни не гинуть! І при наступному потеплінні вони знову активно розвиваються.

Фламуліна - гарний зимовий гриб

Фламуліна (зимовий опеньок) вважається смачним їстівним грибом, який підходить для маринування, сушіння, смаження і приготування супів. Більш того, це надзвичайно корисний гриб, що сприяє зміцненню імунітету, поліпшенню обміну речовин, зниженню рівня холестерину і цукру в крові. Також вважається, що зимовий опеньок – один із найчистіших грибів, який не вбирає в себе шкідливі речовини з ґрунту (оскільки росте на деревині).

З ЧИМ МОЖНА СПЛУТАТИ ЗИМОВИЙ ОПЕНЬОК?

Кажуть, ніби фламуліна не має отруйних двійників. Однак стверджувати це з повною впевненістю – необачно. Досвідчені грибники знають ключові відмінності зимового опенька, але новачки можуть легко спутати його з хибними опеньками або іншими грибами. Особливо це стосується тих, хто впевнений, що всі гриби, що ростуть на деревах, – це опеньки (але це не так!).

У зв'язку з тим, що клімат в Україні стає більш теплим, а зими можуть бути безсніжними і з плюсовою температурою - різноманітність грибів, які ростуть взимку, стала більшою. Тепер взимку в наших лісах можна зустріти ті гриби, які зазвичай росли лише до кінця листопада. І через це треба бути дуже уважним і не покладатися на застарілі довідники грибів (де вказано, який гриб коли росте), бо періоди зростання різних відів грибів суттєво змістились за часом.

ОТРУЙНІ ДВІЙНИКИ ЗИМОВОГО ОПЕНЬКА (Фламуліни)

1. Галерина оторочкувата (Galerina marginata). Цей гриб смертельно отруйний(!!!), і його важливо вміти відрізняти від їстівних видів. Галерина облямована (оторочкувата) росте на хвойних деревах або поруч з ними, тоді як фламуліна (їстівний зимовй опеньок) зустрічається на листяних. У молодих галерин на ніжці помітно мембранне кільце, яке зникає з віком. У фламмуліни кільця немає. Ніжка фламуліни виглядає бархатистою (звідси і назва – бархатистоніжкова), знизу темніша ніж зверху. А у галерини ніжка покрита білуватими волокнами.

Галерина облямована (оторочкувата) - Galerina marginata - смертельно отруйний гриб!!! Який можна сплутати з зимовим опеньком

Цей отруйний гриб (Galerina marginata) потрібно добре вміти розрізняти. І не дай Бог покласти ці гриби до себе у кошик! Адже галерина оторочкувата містить у собі отруту, схожу на отруту блідої поганки. Тобто ці гриби не варто навіть чіпати руками!

Як відрізнити зимовий опеньок від галерини оторочкуватої – докладно показано у цьому відео, яке зробив міколог - автор групи "Гриби України" :

https://www.youtube.com/watch?v=mgsf2UQl3F8

2. Гімнопіли (огнівки). До них відносяться Gymnopilus sapineus, Gymnopilus penetrans, і Gymnopilus hybridus.

Гімнопіли ростуть на хвойних деревах і відрізняються небархатистою ніжкою світлого кольору. Ці гриби можуть бути неїстівними через гіркоту або отруйними.

3. Хибні опеньки – опеньок сірчано-жовтий несправжній (Hypholoma fasciculare)

Ці гриби легко сплутати із зимовим опеньком через зовнішню схожість. Відрізнити їх можна за пластинками під капелюшком: у сірчано-жовтих несправжніх опеньків вони яскраво-жовті або сіро-зелені, а у фламуліни - світлі. Ці несправжні опеньки теж ростуть у лісах і парках до самих морозів.

Хибні опеньки сірчано-жовті

________________________________________

НЕОТРУЙЙНІ ДВІЙНИКИ ЗИМОВОГО ОПЕНЬКА (фламуліни)

1. Хибні (несправжні) опеньки цегляно-червоні (Hypholoma lateritium)

Цей гриб відноситься до умовно-їстівних. Відмінності цегляно-червоних опеньків від фламмуліни: капелюшок з червонуватим відтінком і білими лусочками на краях.

2. Тубарія зимова (Tubaria furfuracea) 

Росте на тирсі, а не на самих деревах. Тубарія зимова відрізняється білою ніжкою і тим, що утворює невеликі групи з 2-3 грибів, але вони не ростуть з одного «кореня» цілим угрупуванням, як фламуліна. Тубарія - гриб неїстівний, але і не вважається отруйним.

Тубарія зимова - схожа на фламуліну і може рости взимку

________________________________________

ОСНОВНІ ОЗНАКИ ЗИМОВОГО ОПЕНЬКА - ФЛАМУЛІНИ (Flammulina velutipes)

  • Росте на деревах (на листяних породах, а не на хвойних) – зазвичай цілою групою.
  • Бархатиста ніжка, що темніє з віком.
  • Шапка яскраво-оранжева, слизька при вологій погоді.
  • Немає кільця або залишків кільця на ніжці – ні в молодому, ні в старому віці.
  • Здатний рости при низьких температурах, навіть під снігом. І відтаювати після морозів і рости далі.
Так виглядає фламуліна - їстівний зимовий опеньок

ВАЖЛИВО! Якщо ви не впевнені у своїх знаннях, не збирайте і не вживайте гриби, які не можете точно ідентифікувати. Найкращий спосіб навчитися – досліджувати гриби разом з досвідченим грибником!


Поделиться!

Оставить ответ

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *