Іксодові кліщі — небезпека на природі: як вберегтись. Цікаві факти про кліщів

Поделиться!

Після зими ми насолоджуємося теплом весни і проводимо багато часу на свіжому повітрі, в тому числі у парках і лісах. Але варто пам’ятати, що березень і квітень – це період активності іксодових кліщів. Зустріти такого «гостя» можна не лише у лісі, а й у парку чи на будь-якому газоні. Починаючи із весни вони будуть активними до самої пізньої осені. Тому ці поради будуть корисні вам весь сезон.

Як уберегтися від укусів кліщів?

  • Перш за все, подбайте про відповідне вбрання: найбільш безпечним буде одяг із довгими рукавами, світлого кольору, який прилягає до тіла. На голову краще пов'язати косинку чи бандану.
  • Для захисту від кліщів використовуйте спеціальний репелент, що відлякує саме кліщів.
  • На прогулянці тримайтесь ближче до центру стежки та не заходьте в траву поруч: саме там кліщів найбільше.
  • Періодично оглядайте одяг — свій і попутників, на світлому одязі кліща легко одразу побачити.
  • Ретельно огляньте себе, коли прийдете додому. Звертайте увагу на шию, голову, ноги, пахви, живіт.
  • Складіть весь одяг, в якому ви гуляли, у пральну машину і випрати одяг при високій температурі. Найчастіше кліщі чіпляються до одягу людини, тому можуть присмоктуватись не лише під час перебування на природі, а і згодом, якщо одягти цей одяг повторно чи покласти його біля ліжка.

Види небезпечних кліщів в Україні

До роду Ixodes входять основні переносники кліщового енцефаліту та бореліозу – кліщ іксодовий (тайговий) та кліщ собачий. (У народі саме їх називають енцефалітні кліщі). Також небезпечні кліщі роду Dermatocenter (пасовищний чи луговий кліщ), але вони менш агресивні.

Собачий кліщ (Ixodes ricinus). Також відомий під назвою європейський лісовий кліщ — вид кліщів із родини іксодових. Є переносником хвороби Лайма (бореліоз) та кліщового енцефаліту. Небезпечний для людей і тварин (ссавців). Довжина тіла голодних кліщів до 6 - 8 мм, сита самка може досягати 2-3 см у довжину. Ці кліщі активні з ранньої весни до пізньої осені (і навіть в теплу зиму, коли нема морозів і снігу), паразитують на великих і дрібних наземних хребетних. Жертву знаходять за допомогою термо-, вібро- і хеморецепторів. Тривалість кровоссання в самки кілька днів (від 6-7 до 16 днів), у самця менше.

Тайговий кліщ (Ixodes persulcatus). Зазвичай є мешканцем лісових стацій, але зустрічається також на луках і в чагарниках. Зовнішньо мало відрізняється від собачого кліща.

Кліщ Ixodes

Dermacentor reticulatus (луговий кліщ). Він входить до родини іксодових кліщів, але рід в нього називається Dermacentor. Типовий мешканець зони листяних та змішаних лісів. У високоствольних лісах, позбавлених трав'янистої рослинності, не зустрічається. Віддає перевагу відкритим просторам - лісові галявини, узліссі, луки, пасовища, здатний переносити затоплення, мешкає на заливних луках, може зустрічатися на газонах. Відрізняється зовнішнім виглядом від собачого та тайгового кліщів. До характерних ознак роду Dermacentor відноситься наявність світлих емалевих пігментів у вигляді плям різної форми та розмірів, найкраще виражених на спинному щитку. Самець і самка лугового кліща між собою добре розрізняються: самець має світле забарвлення з темними мітками. У самки подібне забарвлення має лише щиток, а тіло – коричневе.

Кліщі лугові чатують на травинках
Dermacentor Reticulatus -кліщ луговий

Що робити, якщо вкусив кліщ:

1. Видаліть кліща:

  • Обережно захопіть кліща пінцетом якомога ближче до шкіри.
  • Повільно й обережно викрутіть його, не смикаючи й не ривком.
  • Не використовуйте олію, спирт або інші речовини, щоб видалити кліща.
  • Продезінфікуйте місце укусу антисептиком.

2. Зверніться до найближчого медичного закладу, якщо:

    • Ви не можете видалити кліща самостійно.
    • Ви помітили кліща не одразу, а через деякий час (вважається, що зараження бореліозом неможливо, якщо кліщ пив кров не довше 2 годин). Зараження малоймовірне, якщо кліщ був прикріплений до шкіри людини менше 24 годин. Якщо довше 72 годин — ризик зараження підвищується в рази;

    • У вас з'явилися симптоми, такі як лихоманка, озноб, висип (еритрема), головний біль або біль у м'язах.

    • Ви знаєте, що у вашому регіоні високий відсоток інфікованих кліщів.

3. Зберігайте кліща:

  • Помістіть кліща в герметичний контейнер або пакет.
  • Зберігайте його в холодильнику до того, як ви зможете його здати на аналіз.

4. Спостерігайте за своїм здоров'ям:

  • Протягом 30 днів після укусу кліща стежте за своїм здоров'ям.
  • Зверніться до лікаря, якщо у вас з'явиться утворення плоского червоного висипу з просвітленням у центрі або без нього чи лихоманки і біль у м'язах. Еритрема при хворобі Лайма — не обов'язковий симптом, вона виникає лише у 70 відсотках випадків.

УВАГА! Якщо немає змоги звернутись до лікаря після укусу кліща, прийміть 0,2 г доксицикліну одноразово в перші 72 години від моменту присмоктування кліща. Цей антибіотик рекомендується купити заздалегідь і носити із собою, якщо ви любите ходити в далекі походи чи відпочивати на дачі.

Цікаві факти про кліщів:

Кліщі — переносники захворювань, таких як бореліоз та енцефаліт. Під час збору грибів носіть довгий одяг та взуття, оброблені репелентами.

Іксодові кліщі – не комахи, їх відносять до павукоподібних. Вони мають чотири пари ніг (у комах їх три пари).

Кліщів загалом понад 54 тис. Видів. Але далеко не всі полюють на людину чи тварин.

Кліщ кусає не одразу, як комар, спочатку він довго шукає відповідне місце, іноді навіть годинами. І не так часто кусає за голову або спину, як багато хто думає. Найохочіше харчується під колінами, під грудьми, на згині ліктя, між сідницями, за вухами, в паху – там, де шкіра тонка, зручно і тепло.

Відчути укус кліща фактично неможливо: він виділяє анестезуючу речовину, яка знеболює укус.

Кліщі живуть у ґрунті і піднімаються по траві на висоту від 20–40 см до 1 м над поверхнею і там сидять, чекаючи на тварин або людей.

Спарювання відбувається найчастіше на тваринному прокормителі. Чоловічі особини здатні до запліднення кількох самок, після чого помирають. Самці не надаю особливої небезпеки як переносники збудників захворювань, оскільки не потребують крові, а от самки, навпаки, потребують великої порції крові, яка необхідна для дозрівання яєць та забезпечить їх необхідними для розвитку личинок поживними речовинами. Після того, як самиця нап'ється крові, вона збільшується у кілька разів.

Зверху - голодний кліщ, а знизу на фото - той, який вже напився крові

Досі не з’ясовано, чим керуються кліщі, вибираючи жертву. Відомі випадки, коли кліщі наповзають, але не присмоктуються, натомість інших людей атакують постійно.

Кліщі смоктали кров у динозаврів! Скам'янілих кліщів знаходили в бурштині, вік яких обчислюється понад 99 млн. років.

У природі кліщ у середньому живе 2-5 років, проходячи цей час всі стадії розвитку.

Кліщі не літають, не стрибають і плавають!

Немає якогось зовні помітного окремого виду – енцефалітного кліща! Без лабораторних досліджень неможливо визначити чи є кліщ переносником будь-якого вірусу та бактерії.

Фото взято із сайту https://puugiinfo.ee/ru/kleshh/

Місто Київ є безпечною територією з кліщового енцефаліту. За результатами багаторічних спостережень, лабораторних досліджень, що систематично проводяться в рамках науково-практичного співробітництва між Львівським науково-дослідним інститутом епідеміології та гігієни і Київською міською санепідстанцією, збудників кліщового енцефаліту в зібраних кліщах не виявлено.

Залежно від сезону, заражено бактеріями борелії близько третини кліщів (у деяких регіонах до 50%).

Всі іксодові кліщі є тимчасовими кровососущими ектопаразитами людини і тварин. Тимчасовий господар, на якому вони харчуються, називається господарем. Характерною особливістю цих кліщів є те, що покриви тіла і травна система самиці сильно розтяжні. Це дозволяє їм харчуватися рідко (іноді раз в житті), але багато.

Найчастіше кліщ під час розвитку змінює трьох господарів, на кожному з яких він харчується тільки один раз.

Фото взято с сайту https://puugiinfo.ee/ru/kleshh/

Поделиться!

2 комментария

Оставить ответ

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *