Які гриби ростуть навесні? Їстівні гриби в березні, квітні і травні

Поделиться!

Осінь — час для збору грибів. Цей факт нікого не здивує. Але далеко не всі знають, що гриби можна збирати цілорічно! Я вже писала про види зимових грибів. А тепер час написати про суто весняні гриби (деякі види з них не ростуть в іншу пору року, а деякі з них плодоносять і навесні, і восени, і навіть влітку).

В цій статті розглянемо саме їстівні види грибів, які можна знайти навесні. Бо всі види весняних (неїстівних) грибів охопити в одній статті неможливо!

Календар грибника: ВЕСНЯНІ ГРИБИ

Березневі гриби: глива звичайна, стробілюрус їстівний, саркосцифа, аурикулярія вухоподібна, строчок.

Глива сіра (вешенка)

Глива звичайна сіра (Pleurotus ostreatus). Це їстівний і дуже смачний пластинчастий деревний гриб, який використовують в їжу практично у всіх країнах світу. Його можна знайти не тільки в лісі чи в парку, але й на полицях магазинів, бо цей гриб можна вирощувати (культивувати) у промислових масштабах. Якщо купити міцелій — то можна вирощувати сіру гливу й на свої присадибній ділянці.

Глива

Глива починає плодоносити наприкінці осені, продовжує взимку, якщо зима тепла і без снігу, і зустріти її можна до кінця березня.

Аурикулярія вухоподібна

Аурикулярія вухоподібна, також іудине вухо, гриб муер (Auricularia auricula-judae) — цей деревний гриб зовні справді нагадує людське вухо. М’якуш дуже еластичний. Аурикулярія поширена у зоні помірного клімату, переважно у країнах Європи та Східної Азії і широко використовується в азійській кухні.

Гриб іудине вухо росте в основному на відмираючих, уражених хворобою листяних дерев. Зазвичай його знаходять на бузині та інших деревах: клен; дуб; вільха. Як і глива сіра, він починає плодоносити наприкінці осені, продовжує взимку,і зустріти його можна до кінця березня.

Стробілюрус їстівний

Стробілюрус їстівний (Strobilurus esculentus) - гриб 4 категорії, особливої харчової цінності не має через малі розміри та низьку харчову якість. Росте з початку квітня до кінця травня на соснових шишках занурених в ґрунт, в соснових та змішаних з сосною лісах, поодинці та групами. Розповсюджений по всій території України.

Sarcoscypha

Саркосцифа (Sarcoscypha) - цей дивовижний червоно-яскравий гриб оселяється на відмерлій деревині. Зовнішній вигляд саркосцифи не сплутати ні з чим – яскраво-червона чашечка - як бокал, що сяє на тлі білуватої ніжки. Цей гриб – своєрідний індикатор чистоти довкілля, адже його не зустрінеш поблизу забруднених промислових зон і жвавих шосейних доріг. Саркосцифа – це не просто гриб, це справжня окраса лісу, що свідчить про його чистоту і багатство. Він їстівний, але дуже низької харчової якості, тому радимо не зривати його, залишати в лісі — радувати око і не гнівити лісових ельфів! Цікаво, що англійською мовою цей гриб так і називають - “Келих ельфів” (Elf Cup).

Квітень розпочинає новий грибний сезон. Квітень - це пора зморшкових шапинок і зморшків. А також отруйних строчків

КВІТНЕВІ ГРИБИ: зморшкова шапинка (рід Verpa bohemica) та різні види зморшків (рід Morchella). А також неїстівний отруйний строчок (рід Gyromitra).

Зморшкова шапинка (Verpa bohemica)

Гриби зморшки (сморчки, ковпачки)суто весняні, їх не знайдеш восени, взимку чи влітку. І на відміну від березневих їстівних грибів, які переважно ростуть на деревині, зморшки ростуть на ґрунті.

Існує кілька різновидів зморшок, найбільш масові з них — зморшкова шапинка (Verpa bohemica), зморшок конічний (Morchella conica), зморшок звичайний (Morchella esculenta Pers.).

Зморшок (Morchella)

Першими — на початку квітня з'являються зморшкові шапинки, а лише із середини квітня — самі зморшки.

Де  шукати зморшки (сморчки) навесні? Найчастіше — в осиках, у вологих місцях у низинках без трави, вкритих торішнім осиковим опадом.

Існують й інші різновиди: зморшок товстоногий, шапочка конічна, зморшок степовий... Втім, у всіх видів зморшків багато спільного, не обов'язково чітко відрізняти їх один від одного, але набагато важливіше не переплутати зморшки зі строчкАми (Gyromitra).

Строчок (Gyromitra) - навіть виглядає не дуже їстівним))))

Гриби зморшки — їстівний вид. А от трохи схожі на них теж квітневі гриби строчки є отруйними грибами через наявність у плодових тілах токсину гіромітрину, який викликає отруєння. Ні виварювання, ні висушування не видаляє цей токсин остаточно. Деякі грибники кажуть, що вживають строчки. Але це на свій страх і ризик! Мікологи категорично рекомендують не вживати строчки!

Строчки - отруйні гриби!

Як відрізнити їствні сморчки (зморшки) від отруйних строчків - відео:

https://www.youtube.com/watch?v=Y7qRzAzRV2c

Також про це є в моїй статті:

Гриби зморшки (сморчки) і строчки — як відрізнити (стаття із фото)

ТРАВНЕВІ ГРИБИ

Травень - вже відносно грибний місяць, закінчується сезон зморшків та починається перша хвиля добре знайомих всім їстівних грибів — маслюків, боровиків (білих грибів), обабків, печериць та сироїжок.

Обабки весняні (підосичники, Léccinum)

Перша хвиля цих грибів зазвичай менша ніж осіння і з'являється лише за умови, що травень буде не сухим і не спекотним.

Менш відомі травневі гриби: ентолома садова, калоцибе (рядовка) травнева, рядовка скупчена, опеньок луговий, трутовик сірчано-жовтий (летипор сірчано-жовтий), печериці.

Ентолома садова їстівна

Ентолома садова їстівна, підвишень (Entoloma clypeatum). Смачний умовно-їстівний гриб. Перед вживанням відварюють 20 хвилин. Використовують смаженим, тушкованим, засолюють. Підвишень — пластинчастий гриб, росте на ґрунті у фруктових садах, переважно під абрикосами, рідше під сливами та вишнями, в траві, на ґрунті, групами, утворює мікоризу абрикосами, сливами та вишнями. Розповсюджений майже по всій території України, за винятком гірської місцевості.

Рядківка (рядовка) травнева, або калоцибе травнева

Рядківка (рядовка) травнева, або калоцибе травнева (Calocybe gambosa). Народні назви: травневий гриб, Георгіїв гриб, ліофіл травневий, майка. В Україні поширений на Поліссі та в Лісостепу. Росте у степах, на луках, на пасовищах, вигонах, в лісах на відкритих місцях; у травні — червні. Травневий гриб має смак і запах свіжого борошна, що відразу і вірно відрізняє його від всіх інших. В їжу вживається свіжим, а ще його і варять, і смажать.

Ліофіл скупчений, рядківка скупчена

Ліофіл груповий, рядовка скупчена (Lyophyllum decastes) — пластинчастий їстівний гриб 3 категорії. Використовується після 20-ти хвилинного відварювання, вареним, смаженим, маринованим, соленим. Росте групками ніби з одного кореня (як зимовий опеньок фламуліна).

Ліофіл скупчений, рядківка скупчена

Зустрічається на Правобережному Поліссі, в Правобережному та Лівобережному Лісостепу.

Трутовик сірчано-жовтий або летипор сірчано-жовтий (Laetiporus sulphureus)

Трутовик сірчано-жовтий (летипор сірчано-жовтий), гриб курка, жар-гриб (Laetiporus sulphureus) — яскраво-жовтий деревний гриб, який в молодому віці схожий на монтажну піну. Зустрічається по всій Європі та Північній Америці, зокрема і в Україні. Росте в листяних, зрідка в хвойних лісах на живих і відмерлих стовбурах дерев.

Трутовик сірчано-жовтий або летипор сірчано-жовтий (Laetiporus sulphureus)

Увага! Вживати можна лише летипор сірчано-жовтий, який росте на листяних деревах! Трутовики з хвойних порід дерев — не їстівні! Також не треба вживати старі (які вже стали жорсткими) екземпляри, найсмачніший — це молодий гриб, коли він ще ніжно-жовтий, без помаранчевих вкраплень і його можна різати ножем як масло. І ще цей гриб не радять вживати тим, хто схильний до алергії.

Трутовик сірчано-жовтий молодий

Після зими гриб з’являється на початку травня, саме коли довжина дня найбільша та коли є чергування спекотних сонячних днів з прохолодою та дощиками. Лєтипорус заселяє виключно деревину, на якій є травми та пошкодження. Плодоносить не тільки навесні, але й восени.

Трутовик лускатий (Polyporus squamosus)

Трутовик лускатий (Polyporus squamosus) — дуже поширений скрізь в Україні вид  деревних грибів. Росте поодинці або групами з кінця квітня до кінця серпня. Зустрічається на стовбурах листяних порід дерев, особливо в'язів, в широколистяних лісах, парках і просто на вулиці. Гриб доволі твердий, тому в їжу вживають лише молоді екземпляри.

Лугові опеньки

Опеньок луговий (Marasmius oreades) — вид грибів роду опеньок (Marasmius). Зустрічається по всій Україні. Росте на відкритих трав'янистих місцях, луках, пасовищах; з травня по листопад. Добрий їстівний гриб (їстівна лише шапка). Використовують свіжим та сушеним.

Дикорослі печериці

Печериця (Agaricus) — рід грибів порядку агарикальних, до якого належать як їстівні, так і отруйні види, загалом більш ніж 300 видів по всьому світу. Перші печериці з'являються у травні і ростуть до осені. Збирати дикорослі печериці — не дуже безпечно, тому що серед них є дуже отруйні вили, які зовні нагадують їстівні печериці. А в одній статті неможливо надати всю інформацію, як їх розрізнити.

ЗАСТЕРЕЖЕННЯ:

  • Вживайте лише ті гриби, які добре знаєте і в яких ви впевнені на всі 100 відсотків!
  • Вивчайте, фотографуйте гриби і радьтесь із досвідченими грибниками.
  • Не покладайтесь на застосунки для визначення грибів — відсоток похибики у них дуже високий і ви ризикуєте своїм життям, адже їстівні гриби легко сплутати з деякими отруйними видами.
  • Не вживайте гриби, якщо у вас є схильність до алергій, хронічні хвороби шлунково-кишкового тракту чи непереносимість грибів.
  • Не збирайте гриби в забруднених місцях - в місті, біля трас та сміттєзвалищ.
  • Бережіться мін! Не відвідуйте ліси, де було чи могло бути заміновано!
  • Бережіться від укусів кліщів! Як це зробити - читайте у цій статті:

Іксодові кліщі — небезпека на природі: як вберегтись. Цікаві факти про кліщів

Отак штучний інтелект намалював для мене небезпечного кліща))))

Поделиться!

Один комментарий

Оставить ответ

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *